رد کردن پیوندها
مشاهده
بکشید
درباره آرت گالری موتورخونه

گالری موتورخونه در سال ۱۳۹۷ در شیراز توسط سپهر سیاح افتتاح شد. گالری موتورخونه ادعا می کند که در کیوریتینگ هنر معاصر همگام با تئوری نوین این زمینه حرکت می کند و با پایبندی بر اصول اخلاقی از نهادهای پیشرو با رویکرد معاصر در گالری داری ایران محسوب می شود. چشم انداز گالری تغییر در بازار هنر ایران از رویکرد دکوراتیو به رویکرد معاصر و اخلاقی است. گالری موتورخونه می کوشد از تمرکزگرایی هنر در پایتخت بکاهد و به ارتقا هنر محلی کمک کند.

یک بنای در حال ساخت. یک مکان آغشته به خاک که دوازده متر از سطح زمین فاصله دارد. برای دیدنش باید سه پارکینگ حلزونی را با قدم‌هایی که با گرانش زمین همراه می‌شود، طی کرد و بعد از رؤیت درب ورودی بازهم چندین پله آهنین جوش‌خورده اما رنگ نشده، عبور کرد تا بتوان آنچه بعد از تمامی این‌ها به نمایش درآمده را مشاهده کرد.

شروع فعالیت آرت‌گالری موتورخونه نه‌تنها اتفاقی نو در فضای هنری شهر شیراز بود، بلکه درزمینه‌ی طراحی بنا و فضاهای هنری نیز قدمی بزرگ و متفاوت را طی کرد. بنایی که تنها ۳ سال فرصت حضور و فعالیت درزمینه‌ی هنری را داشت. زمانی که رود روشن ذوق و خلاقیت هنرمندان جوان در زیرزمین، سیال و پویا، حرکت کرده و به زیست خود ادامه می‌داد، بر سرش بنای بزرگی در حال شکل گرفتن بود و البته شاهد تمام آن جنب‌وجوش.

سرانجام زمان موعود فرا‌رسید و بنا تقریباً تکمیل شد. برای اتمام کار خود به موتورخونه‌ای نیاز داشت که دیگر برای هنرمندان و هنر‌دوستان یک موتورخونه ساده با کارکرد معمول خود نبود. اما همین است فلسفه زیست انسان. طلوعی طلایی؛ درخشش با تمام وجود و غروبی در اوج آرامش و سکوت. اما این هنر اجرا پایان کار آرت‌گالری موتورخونه نیست. اکنون، خانه هنر شیراز میزبان این محیط فرهنگی و دل‌نشین است و تاکنون یک سال تمام با مهربانی و آغوش باز از او پذیرایی کرده است.

مهندس سپهر سیاح، بنیان‌گذار این فضای هنری و تمامی فعالیت‌های آن است. مدیری جوانی که از حدود بیست سال پیش، به‌واسطه‌ی علاقه و فعالیت خانواده‌اش درزمینه‌ی هنر و جمع‌آوری آثار هنری، با این محیط آشنا شد و رفته‌رفته خود به یکی از فعالان این عرصه تبدیل شد. به گفته این مدیر جوان و خوش‌ذوق، یکی از ویژگی‌های فعالیت به‌عنوان یک معمار در فضای معاصر، یافتن آتیه‌داران در کنار درک زیبایی‌های خلاقانه و نو است. همین ویژگی تبدیل به تمایلی برای جمع‌آوری آثار هنرمندان جوانی که در تلاش برای یافتن هویت فردی و اجتماعی خود از طریق خلق اثر هستند، شده است. البته که آینده‌نگری این هنردوست تنها به خرید آثار هنری محدود نمی‌شود. هنرمندان آرت‌گالری موتورخونه به مدیریت مهندس سیاح، این فرصت را در اختیار دارند که در قالب مهم‌ترین اولویت‌های مجموعه، به فعالیت و فراگیری در عرصه‌های هنری داخلی و خارجی مشغول شوند و با بالا بردن تجربه‌ی زیستی خود، جاده‌ی موفقیت را درحالی‌که از آن لذت می‌برند، طی کنند.

سپهر سیاح نه‌تنها راه را برای دیده شدن آثار هنرمندان جوان، آن‌هم بیش‌ازپیش هموار می‌سازد؛ بلکه با داشتن روحیه‌ای جسور و جنگجو، فضای فعالیت هنر شیراز را هم در نگاه هنرمندان و منتقدین و هم در فعالیت سرمایه‌گذاران ارتقا می‌دهد.

شیراز، خیابان ارم، انتهای کوچه ۳، پلاک ۳۲

هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۲

رویدادها

تیر ۱۴۰۳

نمایشگاه‌ها
هنرمندان
چاپ‌خونه

شماره یک

شماره دو

شماره سه